W dniach 15-18 października 2006 r. odbyły się w IMUZ Falenty warsztaty zorganizowane przez inicjatywę pod nazwa Rural European Platform (REP) oraz przez IMUZ. Spotkanie to przebiegało pod hasłem:
Kto będzie zarządzał i użytkował obszary wiejskie w Europie?
Na warsztatach poruszane były problemy przemian w rolnictwie i użytkowaniu ziemi w krajach Europy Zachodniej i Centralnej. Podkreślano związki jakie łączą zróżnicowany krajobraz, wysoka bioróżnorodność na terenach otwartych oraz ekstensywne i zrównoważone rolnictwo.
Na spotkaniu prezentowane były pomysły na nowe przedsięwzięcia, a także planowane oraz już wdrażane rozwiązania na małą i średnią skale dotyczące łączenia rolnictwa z ochroną przyrody, łączenia różnych gałęzi przemysłu z ochroną przyrody oraz możliwości na zawiązanie partnerstwa pomiędzy sektorami, które tradycyjnie uważane są za mające sprzeczne cele. Przedstawiono też możliwe mechanizmy finansowania inicjatyw łączących w sobie ochronę przyrody i środowiska z działalnością gospodarczą.
W ramach warsztatów odbyła się wycieczka terenowa, na Bagno Całowanie. W czasie tej wizyty przedstawiono problemy braku użytkowania tego i podobnych terenów oraz zaprezentowano projekt czynnej ochrony siedlisk łąkowych na zwiedzanym obiekcie.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy wyrazili wolę dalszej współpracy i zaproponowali konkretne działania. Kontynuacją warsztatów w Falentach będą kolejne warsztaty (w 2007, w Portugalii), poświęcone tworzeniu polityki (europejskiej, narodowej i regionalnej) i podejmowaniu decyzji zgodnych z wizja prezentowaną przez REP oraz wdrażaniu nowych mechanizmów finansowania projektów.
Na spotkaniu obecni byli goście z Holandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Ukrainy i Polski, reprezentujący instytuty naukowe, samorządy, organizacje pozarządowe oraz ministerstwa.
Więcej informacji na temat inicjatywy REP jest można znaleźć na stronie internetowej:
http://www.ruraleuropeanplatform.org/ |